Банківська паніка як результат кризи в банківській системі та її наслідки

Автор: Коваль О.В. – студентка 3 курсу, Кредитно-економічний факультет КНЕУ ім.Вадима Гетьмана

Відомо, що на економічну ситуацію в тій або іншій країна впливає великий спектр причин. Ці причини напряму пов’язані з банківською діяльністю, адже банки у своєму роді відображають прямий зв’язок між державою та необхідними секторами економіки через залучення фінансових ресурсів в ті галузі, де вони є необхідними, а також аккумулюваня тимчасово вільних коштів, адже найголовнішими операціями, що здійснюють банки, є касове обслуговування, надання кредитів та залучення депозитів.

Несвоєчасне реагування на причини виникнення банківської нестабільності може привести до банківської паніки, що підвищує можливість банківської кризи.

Оскільки діяльність банків, як і небагатьох економічних інститутів залежить не лише від якості, але і кількості клієнтів, вони використовують такий невід’ємний інструмент, як довіра своєї клієнтської бази, що здійснюється на двосторонній основі.

Довіра до банківської системи реалізується в тій країні, де існує не тільки високий рівень життя населення, але й стійка політична, економічна система, гнучка соціальна забезпеченість.

Аналізуючи вище сказане на прикладі ситуації в Україні, що стрімко змінювалась протягом останніх трьох місяців, можна стверджувати, що цей фактор напряму впливає на кількість наданих банками кредитів, а також залучених депозитів. Так, у наслідок політичних подій в Україні було зафіксовано, що люди масово вилучали кошти з банків, які вони поклали на депозит. Цьому значну роль відіграв високий ризик неплатоспроможності, а також банківська паніка. Найбільше постраждали такі банки, як «Приватбанк», «Ощадбанк», «Дельта банк», «Укрсоцбанк» і «Аваль», кошти з депозитних рахунків яких забирали фізичні особи. Відомим фактом також залишається те, що в багатьох банкоматах неможливо було зняти готівку, а тому і збільшувався ризик до неотримання грошей узагалі, що призводило до занепокоєності населення.

Такий стан речей є дуже несприятливим для банківської системи загалом, адже породжує кризу, що послаблюючи один банк, має системний подальший розвиток і послаблює банківську систему загалом. Саме тому слід зазначити, що даний розвиток подій може призвести до таких загрозливих для економіки країни наслідків, як:

• Зростання інфляції внаслідок намагання врегулювання через центральний банк, або фінансові установи маси готівки в обороті
  • Неприбутковість банківських операцій унаслідок намагання повернення депозитів та залучення низьких ставок по кредитах

Отже, звертаючи увагу на основні чинники кризових явищ в банківській системі слід зазначити, що неможливо повністю врегулювати даний процес, або удосконалювати операційну діяльність банків настільки, щоб вона обходилася без найменшого відсотка ризику для своєї діяльності, адже вона, як одна з небагатьох фінансових інститутів, працює напряму з «людським» фактором клієнта, що дуже швидко реагує на будь-яку зміну в середовищі країни і тим самим може самостійно впливати на будь-які процеси в її економічному або політичному секторі.